Klidový režim

Má váš pes před operací? Došlo k vážnému úrazu či poranění? Doporučil vám veterinární lékař nebo fyzioterapeut klidový režim? Podívejme se společně, jak na to. 

Klidový režim jako součást regenerace

Klidový režim je zásadní pro regeneraci psa, a to jak po absolvování fyzioterapeutického ošetření, tak po prodělání úrazu nebo po operaci. Jeho dodržování podpoří účinky fyzioterapie, přispěje k rychlejšímu zotavení vašeho čtyřnohého kamaráda a výrazně sníží riziko případných komplikací. Klíčovou součástí klidového režimu je omezení fyzické aktivity a přísně kontrolovaný pohyb, což může být pro některé psy, potažmo majitele, velkým oříškem. 

Důslednost – to znamená důslednost vás, majitele – je stěžejní pro rychlejší a efektivnější rekonvalescenci psa. Zvíře neumí racionálně (jako dospělý člověk) vyhodnotit svůj zdravotní stav a přizpůsobit mu své chování. Proto se zodpovědnost přenáší na vás. Můj vzkaz může působit naléhavě, až výhrůžně, je ale velmi důležitý. Nevymlouvejte se na náročnost zajištění klidového režimu nebo dokonce nemožnost v klidovém režimu svého psa udržet, nehledejte důvody, proč to nejde. Raději tuto energii věnujte hledání možností a cest, jak se dostat co nejblíže ideálnímu stavu. 

V době rekonvalescence zajistěte pacientovi bezpečí, klid a pohodlí. Nedovolte mu hrát si s jinými psy, popř. dětmi (a dětem nedovolte hrát si se psem), zamezte jakémukoliv “divočení”. Sledujte jeho zdravotní stav, rány či jizvy, pečujte o něj.  

Během klidového režimu jsou vhodné krátké procházky na vodítku, aby se předešlo přílišné aktivitě a hraní – procházky jsou součástí rekonvalescence, a proto musí být řízené. Pokud je váš pes zvyklý na aktivní život, je dobré najít alternativní způsoby, jak ho zabavit a udržet jeho mysl zaměstnanou. Trénink jednoduchých statických triků (např. nose touch, více tipů v brožurce viz dále), hry s interaktivními hračkami nebo hledání skrytých pamlsků jsou skvělými způsoby, jak psa zaujmout a alespoň trochu unavit. Činnosti vždy vymýšlejte a provádějte s přihlédnutím k aktuálnímu stavu vašeho psa. 

fyzioterapie pro psy

KLidový režim v kleci?

Pro psy, kteří jsou zvyklí na pobyt v kleci a umí v ní odpočívat, bývá klidový režim snesitelnější. V případě, že máte naplánovanou operaci a pes na klec zvyklý není, zvažte, zda jej to naučíte. I u dospělého psa může učení trvat jen měsíc. Každý pes je individuální a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Přizpůsobte trénink vašemu psovi, znáte jej totiž nejlépe. Níže jsou některé základní tipy, jak na to. Pobyt v kleci nicméně není nutný v případě, že pes umí být doma/sám v klidu. Doma neběhá, neskáče, umí odpočívat, ležet na pelechu. 

  1. Vyberte dostatečně velkou klec. Pes se v ní pohodlně otočí, lehne i vstane, důležité je, aby neuklouzl, pro odpočinek je vhodná ortopedická matrace.
  2. Dejte do klece věci, které má váš pes rád.
  3. Postupujte pomalu, nespěchejte. Nejdříve nechte klec otevřenou a nechte psa, aby se s ní seznámil ve svém vlastním tempu. Můžete do klece dát jeho oblíbené pamlsky nebo jídlo, aby si asocioval klec s něčím příjemným.
  4. Prodlužujte dobu strávenou v kleci. Začněte s krátkými intervaly, asi 5 až 10 minut, a postupně je natahujte.
  5. Nikdy nepoužívejte klec jako trest.
  6. Buďte trpěliví a vždy psa odměňujte, když se chová v kleci klidně. A trénujte, trénujte a zase trénujte. 
    Fyzioterapie psů Zlínský kraj

    KAM DÁL

    Další užitečné informace, videonávody a rady ohledně klidového režimu pro psy najdete v brožurce, kterou si můžete stáhnout zde: Brožurka klidový režim

    V provozovně ve Zlíně - Malenovicích mám k dispozici tištěnou brožurku za 50 Kč, kterou si po domluvě můžete vyzvednout. 

    Pamatujte, klidový režim je klíčový pro zdraví a rychlé zotavení vašeho psa. I když může být pro některé psy náročný, je nezbytný pro jejich regeneraci.